Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Motif »

Pozdrav..
Zanima me koji je orginal štim za dallape,znaći osnovni tonovi basson,picolo,clarinet na koliko hz 440,ili 442.
i koliko je sopran dignut u odnosu na ova 3 fasena?
Pitam za orginal štim,kako je to dallape radio
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od mladen-marija1 »

imao sam originalnu dallapu organtone 2+2,kupio sam je direktno u italiji,bila je netaknuta,maltene nekoristena,1975 god,bilo je par sitnica na njoj da se uradi tipa odlepila se jedna kozica i slicno,pa kad sam je odnio kod majstora da mi poradi te sitnice,zamolio sam ga da mi izmjeri stim jer me je zanimalo,stim je bio 443 hz,sopran je bio 445 hz,mjerio je sa svojim profesionalnim instrumentom,moja harmonika iznutra je bila kao nova,tonovi se blistali,kozice bile originalne,ravne,covjek kom sam je prodao je vrhunski poznavalac dallape harmonika,kolekcionar i perfekcionista,da bi kad sam se ponovo cuo i vidio s njim saznao da je harmonika otisla na "generalnu"???? :zbunjen: kod njegovog prijatelja koji inace stima harmonike i gosp.pavkovicu, znaci svi tonovi napolje,pranje,ciscenje,zamena kozica i...promjena stima na manji tremolo,na sta sam ostao zapanjen,upitao sam ga zasto to radi,rekao mi je da tako mora da se uradi,da ce harmonika dobiti jos 20-30% na snazi i kvaliteti,te da nakon tog procesa koji je jos u toku mora da se intenzivno svaki dan jedno 2-3 meseca da bi harmonika "dosla" na ono svoje,veoma me zanima kad se sve to uradi,kakav ce biti krajnji rezultat,jer meni je kao laiku i njeno fabricko stanje bilo fenomenalno,to je moje iskustvo,kako je radjeno na drugim dallapama,starijih generacija,ne znam,i ja bi volio saznati,sad imam harmoniku scandalli,na njoj je njen fabricki stim 440 hz i ima vrlo mali temolo,u odnosu na prethodnu dallapu,pozz :pozdrav:
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od mahe »

:svirac: :svirac: Pozdrav i od mene nije me dugo bilo ovdje pa evo da se malo javim. Naime kupih i ja Dallapu prije godinu ipo mozda sam i spomenuo to negdje na forumu. Dallape Organton 2+2 original (necete vjerovati) iskopao sam je od jednog starog dede u Gradiski i nije bila neka cijena sto je odma i znacilo da joj treba servis jer jos od fabrike nije bila na servisu. I tako ja odlucim da je povjerim svom dobrom prijatelju i odlicnom majstoru iz Banovica da mi radi generalku. Bilo je dosta tu posla oko oba automata i nekih mojih zelja za nekim registrima jer ja s njom ujedno sviram i klasicnu muziku. Doslo je pitanje tog stima. Naime ona je fabricki bila na 443 i sopran rastiman na 444. Prva opcija mi je bila da uzmem 440 ili 442 zbog klavira i violina s kojima sviram i tako smo i uradili i probali smo 440 i iskreno da vam kazem kad ju je ustimao imao sam osjecaj kao da sviram neku Pigini ili Bugari harmoniku za klasicnu muziku, izgubila je onaj Dallapski šmek. Meni nije prijalo uhu tako da smo ipak odlucili 443 sto se na kraju ispostavilo kao najbolja opcija. Sasvim fino zvuci i ne odudara toliko od ostalih instrumenata. Eto jedno moje ujedno iskustvo. Snimit cu nesto za koji dan pa cu ubaciti ovdje da cujete. Veliki pozdra svima.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Nesto mi ovde nije logicno, ili nisi lepo opisao. Ova prica je logicna samo ako si u prvom slucaju imao ravan stim a u drugom slucaju samo sopran digao. A ako si u oba slucaja imao ravan stim tj svi glasovi jednako stimani, kako pise, onda ne znam kako si uocio sluhom tih 3 hz. Tremolo se uocava uporedjivanjem razlicito stimanih glasova. Cini mi se da se nisi precizno izrazio, jesam li u pravu?
mahe
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 30 Jun 2012, 13:43

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od mahe »

Upravu ste kolega nisam se bas precizno izrazio. U prvom slucaju smo imali klarinet tj osnovni na 440 a sopran na 443 i nije fino zvucalo aa drugi slucaj je bio 442 osnovni a sopran je ostao na 443 i nije fino zvucalo onako dallapski pa smo sve vratili na 443 osnovni a sopran sm o rastimali na 444 i onda je fino zvucalo kao i prije. Izvinjavam se na mojoj greski brzo sam pisao heh
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od mitkenislija »

Sto se tice dallape original ima specifican stim npr kod moje supermaestro 1952 ili organtonke koju sam imao 1968 obe su imale onaj dallapski violin nesto izmedju guerrini violina i paolo dallape ima taj violin dobar pogotovo cesljarr iz 60tih sto s3 toce soprana dallape i guerrini pre 1970 imale su najbolji sopran onaj rezak lep e sad sve ovisi o majstora koji ti stimuje mozes se obratiti dragiju gadzinhancu ili miodragu bajicu sto se tice stima dallapski stim je drugaciji i kod ova dva majstora koji se razumeju u dallape moze dobiti pravi dallapski stim
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Pozdrav kolege.
Svim kolegama rimokatolicke veroispovesti zelim srecan i prijatan Bozic! :pozdrav:

Pitanje vezano za Dallape stim...
Nedavno sam dosao u posed Dallape Supermaestro, stara serija, kazu poznavaoci - "najbolja" serija. Pretpostavljam da je sa kraja 50-ih, pocetak 60-ih.
Osim par mehanickih stvari koje su tako tada bile resavane kod tih harmonika (poznavaoci to znaju - prim-registri na poluge; jednoosovinska klavijatura koja se "cuje") harmonika nema znacajnijih problema i bila je dobro odrzavana.
Naime, nedavno sam joj merio stim i poprilicno se razocarao kad sam ustanovio da je osnovni stim (dakle, kabina (V & M) i pikolo) 440 Hz, a sopran povisen na 443. :oops:
Naravno, zakljucak je logican - jak, prejak tremolo (instrument je kupljen u Italiji), i imam utisak da instrument ne pruza ono sto bi moglo da se ocekuje od Dallape harmonike, a vezano za nasu muziku.

S obzirom da je bilo poprilicno price o ovome (i ja pazljivo to iscitao), ipak bih zeleo da pitam iskusne kolege - koji je to osnovni stim za ovaj instrument, ove starosti, originalnih tonova (bombato, à mano)? Da li je zaista 440 ili bi trebalo da bude 443 Hz, a sopran 444 Hz (ajd da kazemo, prilagodjen nasoj muzici) i stelovan "po sluhu"?

Srdacan pozdrav!

Slika

Slika

Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Dallape su radjene svebovane, ti mozes prestimati po volji. Poz.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Dobro, to mi je potpuno jasno. Ali moje pitanje je bilo - koja je osnovna frekvencija stima kod starijih modela? 443 Mz? Cisto sumnjam da je 440...
Jaric_T_Zivadin

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Jaric_T_Zivadin »

Tu nije bilo pravila. Sve zavisi. Od 440Hz pa do 445Hz. To je koliko ja znam da su isle sa stimom. A verovatno su neke stimovane i vise. Ako ces da menjas stim, mislim da neces pogresiti sa 442Hz.
Odgovori