Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

E pa dragi prijatelji, stigla mi je harmonika konačno. I nažalost sam jako razočaran i ljut. Ako se sećate, odneo sam harmoniku kod Miloša Djukića majstora za harmonike u Bajinoj bašti da mi omekšava klavijaturu jer je bila jako tvrda, da je ispolira i malo sredi iskrivljenu deklu. Klavijatura je zaista mekša i prijatna za sviranje al je dihtacija = 0. Prima vazduh više nego što treba, čak i kada razvlačim meh bez da stisnem dirku. A kada vratim meh isto bez da stisnem dirku ona prosvira. Zvao sam ga pa mi kaže da treba da slegne i da je to normalno i da je kod Guerrinia isto tako...??? Rekao je da je sviram par dana i ako ne bude bolje, da je ja opet nosim i Zrenjanina za Bajinu baštu to su do tamo i nazad 465 km. da je vrati na staro...Ja onda ne z am za šta sam platio i ćekao mesec dana harmoniku... Da li može da bude to zaista istina da će za par dana leći kako treba? Ja i ako se ne ramzumem toliko, čisto sumnjam! Šta ja da radnim sada snjime? I da par dirki su i krivo nalepljene.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Ево овако...

Ајде сада ти нама лепо, без да ми нагађемо, реци шта си ти договорио, али договорио (!!) с мајстором и шта је урађено, па онда можемо да распредамо овде...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Koca napisao: 08 Jan 2021, 07:30 Stimovanje se radi po zelji muterije, majstor radi za novac, harmonka se proba pre nego sto se uzme od majstora. Ako nije dobro slede korekcije. Ali majstor mora znati sta hoces u smislu tremola i nisi napisao koju Dallape imas sto je najbitnije. Mnogo bitnija stvar je kako ce se tonovi posle javljati kada stimuju.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Lepo sam ti dao savet bio u vezi tonova sto vazi i za ostalo. A to da ce sama da zadihtuje zaboravi slobodno nego salji nazad.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Dogovorio sam da se omekšaju dirke na sta je on rekao da ce ih uraditi meke i brze kao na Guerrini. I dogovorio sam da mi ispravi deklu, sanira pukotinu koja je bila na korpus, tanka kao dlaka i ispolira. To je sve dogovoreno i plaćeno. On me je častio da je menjao filc na srednjij dasci. Ono za tonove ne treba da vas zbuni jer to mi je samo predložio na šta sam posle odustao povodom vaših pisanja ovde. Znači to šti je uradjeno je poštwno plaćeno. Trebala je biti za 5 dana gotova, trajalo je mesec dana pod mojim pritiskom. Da ga nisam tako često uvao, trajalo bi možda i dva meseca. Sada je klavijatura veoma prijatna al je dihtacija nikakva. Nakon sto sam ga zvao, rekao je da je to normalno i da svaka Guerrini takvu dihtaciju ima u šta ja ne verujem i ako nikad nisam probao Guerrini. Rekao je da je sviram par dana pa će to leći a ako nisam zadovoljan, da mu je šaljem nazad pa da je vrati na staro. Ja ne znam onda za šta sam platio. Al eto mislim da je ok sa moje strane da vas informišem kakav je on majstor i da ga treba izbegavati. Kad sam se ja zaj...o m, nemoraju i drugi... Neznam šta ću snjime...Ako mu je šaljem nazad, drža će je još mesec dana i ko zna šta će ponovo uraditi... Muka živa...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Izgleda da su klapne lose bile postavljene i pre servisa pa je omeksavanjem opruga vazduh procurio. Ili su klapne ipak dirane? Na tvojoj harmonici je trebalo uporedo sa oprugama proveriti i dihtaciju pa sad nemoj da zatezes opruge i vracas na staro nego sredi klapne jer ako su dobro postavljene ne treba da pustaju. Klavijatura sa klapnama je najzahtevniji posao. Klavijatura se ne radi bez kontrole polozaja klapni, no tako ste se valjda dogovorili jer ni on nije ocekivao ovakav ishod. Ispalo je cupavo pa probaj da se nekako dogovorite.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Zeznuto je harmonike sa 3+1 patosom jako omekšati, i da dobro dihtuju, to je on morao znati kao "majstor" i upozoriti te na takve posledice zato što je recimo kad sviraš Musette registar, direktan udar na 3 rupe, itd itd...
Gde naj više pokazuje "Ne dihtaciju" dali na kabini ili u vanjskim registrima ili generalno komplet?
Druže života ti ako nije tajna molim te reci nam svima koliko te to veselje koštalo, znam da je nepristojno pitati, ali baš me iskreno zanima.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Evo ti obrnut slucaj. Hteo sam brzu klavijaturu i svoju trojku malo pojacao opruge jer sam je predhodno bio omeksao. Odmah sam osetio da je meh tezi za vracanje jer bolje dihtuje, kao nus proizvod osetio sam reskost u basu a bio je samo dubok i mutan. Znaci nisam planirao takav bas ali se sam pojacao pa na malo razvlacenje ima i dubinu i reskost sto je ranije imao samo na jako razvlacenje. Kod tebe je sad harmonika za nijansu tisa na normalno razvlacenje. Ali to su 2 razlicita posla: podesavanje klapni i omeksavanje opruga. Nekoliko klapna treba pravilno podesiti jer nisu paralelne sa patosom sto si trebao na licu mesta da trazis.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex »

Da, kao sto rece dugmetarac78 za 3+1 harmonike treba znati napraviti mekanu, brzu klavikaturu a da pritom odlicno dihtuje. Sama fizika tu ne ide majstorima u prilog jer su dirke duze, pa je potrebna jaca sila (opruge) da pritisne klapnu na patos. To zaista treba znati uraditi kako treba. Obicno je problem sa primskim klapnama, jer kabinske su dosta krace i lakse je podesiti. Istina je da to naleze vremenom i mora sve bolje da dihtuje, jer se na samom filcu vremenom napravi ispupcenje koje ulazi u rupu na patosu, ali mora to i od samog pocetka da dihtuje dobro jer na to "naleganje" ne moze bas sve da se izvadi.
Majstor to verovatno ne zna da resi, pa je njemu najjednostavnije da stavi jace opruge, ali to tebi ne resava problem (ostaje ti tvrda klavijatura). Moje iskustvo je pokazalo da svaki majstor ima svoju "specijalnost", iako vecina pruza kompletne usluge, cak i oni medju sobom znaju ko je bolji za klavijature, ko bolje stimuje, itd. Moj savet je da nadjes drugog majstora, nekog ko ce to znati da napravi. Nema smisla da vracas da ti vrati iste opruge.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Овде си добио прегршт одговора, потпуно на искуству утемељених, стога их добро простудирај и одлучи шта ћеш и како ћеш даље...

Клавијатура УВЕК може да се омекша/олакша (хмммм, чудног ли израза... :lol: ), али то је увек обрнуто пропорционално у односу на дихтацију (у твом случају везано за клапне... мада, дихтација је широк појам). Логика је веома једноставна - смањиш ”грамажу” дирке, тј. њеног отпора твојим прстима (исти или сличан притисак држи и клапне приљубљене за патосе) смањиће се и њена ”грамажа” на унутрашњи притисак, тј- на притисак из меха - наравно, уколико говоримо о затварању меха. Теоретски, ти можеш да подесиш грамажу и на минимум и на отварање ће то ферцерати супер (јер је усисни принцип у питању, па држи дирке у одговарајућем положају) али се на затварање све то открива.

Дакле, да не паламудим...
Враћај ”мајстору” инструмент да га или побољша, по ТВОМ укусу (МОРАШ да будеш присутан!) или да враћа у првобитно стање.
Odgovori