Zaglavljen bas

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Zaglavljen bas

Post od Marko04 »

Dobro veče svima, imam jedan problem. Imam Guerrini klavirnu harmoniku, koju sam koristio i za srednju muzičku školu, i koja zbog toga ima i bariton basove (56, C grif). Otkako sam se ispisao iz muzičke škole, ja ih više ne koristim, ali sam danas primetio da mi se sa bas strane čuje cis, koje je bilo malo previsoko za standardne basove, pa sam kasnije utvrdio da se to čuje cis od bariton basova. Problem je što se ono čuje samo kada ne koristim baritone, ali čim ih "uključim", ne čuje se ništa. Proverio sam, nijedno dugme se nije uvuklo i zaglavilo. Zanima me da li moram da platim majstora ili mogu sam da popravim, iako mi se to baš i ne čini sigurno. Molim vas, bez sprdancije, samo normalni odgovori.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Zaglavljen bas

Post od zex »

Bas mehanizam je veoma kompleksan, a bariton bas dodatno komplikuje stvar. Ako ne znas sta treba da gledas, savetujem da odneses kod majstora, on ce dijagnostikovati problem za nekoliko minuta. Sam mozes da napravis samo jos veci problem.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Zaglavljen bas

Post od sampionce »

Cesto moze da se nesto podvuce pod klapnu (dovoljna je truncica necistoce) i da je otvara taman toliko da "curi" zvuk, tj. da se javlja ton. Pretpostavljam da je u pitanju visi ton (njima treba manje vazduha da se jave)...

Mozes i sam, ukoliko se ne plasis, da poskidas fasene u basu i pritisnes taj ton na koji sumnjas i gledas dal se nesto podvuklo pod klapnu pa je drzi otvorenom. U suprotnom, morace "na kanal" da se tacno vidi sta je. Mogucnosti su razne (moze i filc da koci, moze i da korodira metalni deo, moze da se savije kozica na klapni, itd.), ne bih nagadjao.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Zaglavljen bas

Post od Marko04 »

sampionce napisao: 05 Dec 2020, 01:59 Cesto moze da se nesto podvuce pod klapnu (dovoljna je truncica necistoce) i da je otvara taman toliko da "curi" zvuk, tj. da se javlja ton. Pretpostavljam da je u pitanju visi ton (njima treba manje vazduha da se jave)...

Mozes i sam, ukoliko se ne plasis, da poskidas fasene u basu i pritisnes taj ton na koji sumnjas i gledas dal se nesto podvuklo pod klapnu pa je drzi otvorenom. U suprotnom, morace "na kanal" da se tacno vidi sta je. Mogucnosti su razne (moze i filc da koci, moze i da korodira metalni deo, moze da se savije kozica na klapni, itd.), ne bih nagadjao.
Hvala na odgovoru, čini mi se da je problem malo ozbiljniji, tako da neću rizikovati, i odnešću je kod majstora, s nadom da me neće pokrasti. A ako neko ima broj telefona nekog majstora sa Novog Beograda i okoline, može da mi ga ostavi ovde. Pozdrav.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zaglavljen bas

Post od dugmetarac78 »

Druže ovo što si napisao (izvini na izrazu) ali ne mogu da ne napiđem ..... je veoma ružno sa tvoje strane!!!
"Odnešću je kod majstora, s nadom da me neće pokrasti" Šta ti to znači, da će ti zalomiti cenu ili pokrasti delove iz harmonike. ???? Pa ako je tako onda ipak možda naj bolje da sam popravljaš svoju harmoniku, da te neko ne pokrade. Srećno sa popravkom.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Zaglavljen bas

Post od Marko04 »

dugmetarac78 napisao: 05 Dec 2020, 17:48 Druže ovo što si napisao (izvini na izrazu) ali ne mogu da ne napiđem ..... je veoma ružno sa tvoje strane!!!
"Odnešću je kod majstora, s nadom da me neće pokrasti" Šta ti to znači, da će ti zalomiti cenu ili pokrasti delove iz harmonike. ???? Pa ako je tako onda ipak možda naj bolje da sam popravljaš svoju harmoniku, da te neko ne pokrade. Srećno sa popravkom.
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, ali činjenica je da postoji određen broj majstora koji će tako nešto pokušati.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Zaglavljen bas

Post od Marko04 »

Marko04 napisao: 05 Dec 2020, 19:33
dugmetarac78 napisao: 05 Dec 2020, 17:48 Druže ovo što si napisao (izvini na izrazu) ali ne mogu da ne napiđem ..... je veoma ružno sa tvoje strane!!!
"Odnešću je kod majstora, s nadom da me neće pokrasti" Šta ti to znači, da će ti zalomiti cenu ili pokrasti delove iz harmonike. ???? Pa ako je tako onda ipak možda naj bolje da sam popravljaš svoju harmoniku, da te neko ne pokrade. Srećno sa popravkom.
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, ali činjenica je da postoji određen broj majstora koji će tako nešto pokušati.
Ali ipak nisam rekao da su svi takvi, tako da ne vidim šta sam pogrešno rekao...
IgorSb
16 basova
16 basova
Postovi: 47
Pridružio se: 14 Nov 2020, 15:39

Re: Zaglavljen bas

Post od IgorSb »

Marko04 napisao: 05 Dec 2020, 19:36
Marko04 napisao: 05 Dec 2020, 19:33
dugmetarac78 napisao: 05 Dec 2020, 17:48 Druže ovo što si napisao (izvini na izrazu) ali ne mogu da ne napiđem ..... je veoma ružno sa tvoje strane!!!
"Odnešću je kod majstora, s nadom da me neće pokrasti" Šta ti to znači, da će ti zalomiti cenu ili pokrasti delove iz harmonike. ???? Pa ako je tako onda ipak možda naj bolje da sam popravljaš svoju harmoniku, da te neko ne pokrade. Srećno sa popravkom.
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, ali činjenica je da postoji određen broj majstora koji će tako nešto pokušati.
Ali ipak nisam rekao da su svi takvi, tako da ne vidim šta sam pogrešno rekao...
Prijatelju s nekog gledišta isto kao da napišeš odvest ću kod nekog automehaničare auto u nadi da me neće pokrasti..tak je ispalo na laički
borisbugari
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Dec 2020, 11:10

Re: Zaglavljen bas

Post od borisbugari »

To ti ne mora biti bariton, jer i standard bas ima prvu oktavu tonova na standardu, neke baritonke cak drugu, trecu oktavu u standardu. Da li imas convertor ili samo se bariton pali kao registar?
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Zaglavljen bas

Post od Marko04 »

borisbugari napisao: 05 Dec 2020, 21:24 To ti ne mora biti bariton, jer i standard bas ima prvu oktavu tonova na standardu, neke baritonke cak drugu, trecu oktavu u standardu. Da li imas convertor ili samo se bariton pali kao registar?
Imam registar, koji kada pritisnem, upale se baritoni.
Odgovori