Švebovanje tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Švebovanje tonova

Post od Profa »

Pozdrav forumaši. Nov sam na ovom forumu ali čitajući sve teme vezano za servisiranje harmonike video sam da ima dosta korisnih stvari, ali nigde nisam našao način kako se švebuje harmonika.
Interesuje me sledeće:
Kabinu i picolu na primer štimam na 442 hz taj štim mi odgovara. Sopran se diže za 2 do 3 hz najviše i to mi je jasno. E sad, kako se on diže jel sve tonove soprana štimam na 444 ili 445hz ili se namesti štimer na 442 kao i za ostale glasove, odradi se taj štim pa se posle diže po centrima? 1 herc 4 centa odprilike...? Ovo me baš zanima i voleo bih kad bi mi neko ko je radio to objasnio. Hvala unapred
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Švebovanje tonova

Post od Koca »

Sto bi radio 2x? Imas npr. 444 i da ga spustas da bi ga opet dizao??? Ton se stimuje sa min. brusenjem. Poz.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

OK to al pitao sam jel se sopran ceo (svi glasovi) štimaju odjednom za dva herca više ili se ta dva herca podižu računajući u centrima? To sam mislio
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Švebovanje tonova

Post od sampionce »

Нееее, никако!

Фреквенција доњих тонова се мери у 10-нама херца док је код високих преко 1000, 1500 херца (код последњих пиколо тонова око 1650 херца, колико се сећам).

Подизати све равномерно за 2 херца апсолутно нема никаквог смисла, јер ако подижеш тон од 100 херца за 2 херца (рецимо) то је његов 50-и део, а код рецимо 1000 херца је то његов 500-и део. Не може та математика.

Идеално би било следеће (ја бар тако радим и показало се као одлично решење):
Подесиш штимер на одређену фреквенцију за све тонове. Рецимо, ако ти је основни штим 442, подесиш (уколико желиш швеб/тремоло) на 443 или колико ти већ одговара ушима - то је дакле тон А2 - слушаш... Уколико је то жељени швеб, онда све тонове штимујеш у складу са штимером по тој, новој фреквенцији... а тек на крају, дакле након рада са штимером, доштимаваш тонове "на уво", тј. на твој, људски осећај. Од ушију бољег штимера нема!

Ја рецимо УВЕК штимујем сва четири фасена одједном, за задати тон, тј. дирку.
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

OK mili ukapirao sam. To me je I bunilo jer mi je nelogično da se svaki glas štima isto na sopranu koji se diže. Baš zbog visokih i niskih tonova. Hvala ti brate
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

Svaki ton a ne svaki glas, pogrešno sam se izrazio.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Švebovanje tonova

Post od sampionce »

Нема на чему.
Јави како је прошло...
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

Hoću naravno al neće još štimanje možda za 15 dana sad sam u fazi sređivanja dirki i menjanja patosa.
Inače je u pitanju Scandalli brevetto klavirna 120 basova sa ugrađenom kabinom, troglasna je. Ne napisah odmah o kojoj se harmonici radi.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Švebovanje tonova

Post od Koca »

Ima li pikolo?
Profa
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 20 Feb 2021, 22:39

Re: Švebovanje tonova

Post od Profa »

Ima, veliku kabinu pikolo i sopran. Troglasna je
Odgovori