koju harmoniku odabrati?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
mbanic2011
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Avg 2020, 16:58

koju harmoniku odabrati?

Post od mbanic2011 »

mbanic2011
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Avg 2020, 16:58

Re: koju harmoniku odabrati? molim za pomoć

Post od mbanic2011 »

Kupio bih harmoniku za sviranje sevdaha i srpskih novokomponiranh pjesama (Tozovac, Zdravković, Brunclik ...)ali se ne mogu odlučiti koju.
1.Iznos 1000 do 1500€.
2.96 ili 120 basova
2.kabinka ili kvalitetnija bez kabine
3.klavirka, kućna upotreba
Možda scandalli ili settimo soprani ili ?
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od Superior_2 »

Ja bih preporucio Zero Settee,model b22 120b bez kabine,kvalitetna harmonika(u Hrvatskoj je cijena oko 1300-1400e)
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od BaroConcerto »

WM Cantus IV delux, ili Supita...po meni, imaju ljepšu boju tona od bilo koje bezkabinske kvalitetne talijanke ali imaju lošiju klavijaturu...talijanke su puno kvalitetnije ali bez kabine nije to to, a većina ima i velik tremolo tako da ćeš koristit možda 4,5 registara...najbolje probati par harmonika prije kupovine. Pozz
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od alek »

Za te pare najbolje da tražiš Weltmeister. Imaš Supitu u rangu od 1200 do 1500e pa onda Cantus, one su od 900 do 1200e. Dobra je i Cantora Deluxe, ne znam koja je cena ali je isto dvokabinska i ima jako lep ton. I na kraju Weltmeister S4 isto je 2+2 i ono što je još bolje, ne verujem da je teža od 10-11kg.
U principu sve su 2+2 i imaju prvu klasu tonova. U basu su 4-glasne što i nije neka mana ali i sam si rekao da ti treba za kućno sviranje ali sa njima može i dobra tezga da se odradi.
Znači za te pare biraj Weltmeister 2+2. Nemaš bolju opciju.
mbanic2011
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Avg 2020, 16:58

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od mbanic2011 »

pozdrav svima. posebno:Gs2 1208, Baroconcerto i alek-u.
Pažljivo sam pročitao Vaše komentare i naravno ostao ponovo u nedoumici. Zero sete b 22 stvarno ima prekrasan zvuk, brillante još bolji. Mehanika, tipke, osovine izgled sve 5. Prijedlog konkretan i hvale vrijedan.
Supita, cantora, cantus 4 de luxe , S4, cantus 4 sve jako dobro. Za moje znanje sve je to tonski slično i odlično. Možda prevagu treba tražiti u mehanici, kvaliteti ili nečem trećem.
Da skratim ipak bih se odlučio za harmonuku sa kabinom. Kabina je kabina. (možda ipak cantus IV delux. Ako ima tko još nešto dodat svaki komentar je dobro došao. Hvala do slijedećeg pitanja. Milan
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od alek »

Poslušaj ovog dečka kako svira Supitu. Mislim da je ovu servisirao majstor Kiro iz Skoplja. Zatvori oči i slušaj i videćeš da nećeš moći da proceniš dal je Guerrini ili Supita. Tonovi su unutra isti, mehanika je malo slabija koja se i ne primeti ako dobar majstor uzme instrument a cena je mnogo manja od italijanske harmonike.

https://www.youtube.com/watch?v=yBpVcNbIiKQ

Da ne gušim ovde sa klipovima. Potraži na youtube Ionica Minune, mislim da on svira Weltmeister Cantoru Deluxe. Isto tako zatvori oči da ne gledaš koja je harmonika i slušaj šta čovek izvodi.

Možda bih dao blagu prednost Weltmeister S4 samo zbog težine. Dosta je laka harmonika i ne zamara svirača ali ako si mlad onda ne bi trebalo da ti težina harmonike bude problem.

Sve pomenute harmonike su 2+2 a mislim da su u basu 4-glasne ali to se i ne primeti mnogo.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od Koca »

Za pocetnike je najbitnije da je dobra dirka. Da se razumemo nemoze se samo olabaviti opruga dirki i od Cantusa dobiti Guerrini. Jednostavno sistem nedozvoljava da se fino nasteluju jer obicno ako se samo olabavi opruga onda dirka kasni pa ne znas sta je gore. Da neduzim treba kupiti onu koja ti legne pod prste bilo kabinska ili beskabinska zvala se ovako ili onako. Znaci klavijuturi dajem prevashodnu prednost a prepoznaces ako sviras i ne umara ruku. Fina stelovanja klavijature traze i mnogo skuplje harmonike tipa Dallape , Guerrini ,..., da kazem velika vecina kako novih tako polovnih. Najvece majstorsko umece je potrebno da se uradi dobra vrhunska klaijatura jer su delici milimetra veoma bitni i zahteva dosta vremena. Dalje... klavijatura je povezana sa dihtacijopm, dihtacija sa jacinom a jacina sa umaranjem kako sake tako i ramena. Mozes kupiti laku od 10 kg i da se neuporedivo mnogo vise umaras (rame, saka) nego sa Guerrini superior 4 jer se na primer sve tesko javlja, da kazem da na misice sviras.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od alek »

Дихтација је јако битна што сам и приметио на својој хармоници али човек је истакао буџет од 1500е. Сећаш се када сам ја тражио хармонику према свом буџету? Ти си ми био саветник и нормално је да мораш да се одрекнеш неких ствари јер ти буџет не дозвољава да се много шириш. Ја бих за те паре најпре узео Супиту у рангу од 1200 до 1500е. То је моје мишљење, не знам има ли боље за те паре. :roll:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: koju harmoniku odabrati?

Post od Koca »

Ma i ja se slazem za Supitu.
Odgovori