Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od mali harmonikas »

cure mi sline kad vas citam..
notactix
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 23 Apr 2022, 03:41

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od notactix »

sampionce napisao: 13 Jun 2022, 15:24 Види морепловац...

Овде се дуго и широко полемисало (и то и даље траје...) на тему домаћег бренда хармонике, и ја и даље држим до чињенице да је неопевана срамота да поред ТОЛИКО и ТАКВИХ (светски признатих, врхунских) хармоникаша ми и даље немамо врхунски бренд хармонике, НАШЕ израде, и ”баждарен” за НАШ звук! Било је мање-више (не)славних покушаја који су се завршавали на пустим причама или нечем другом... Уосталом, немамо ни народно музичко образовање кроз образовни систем (основна, средња музичка школа) који би се бавио искључиво нашим традиционалним мотивима, стилова, интерпретацијама и преношењу истих на будућа поколења, али... преширока је то тема.

Част, велика част реткима који су се усудили да уложе новац, време, труд и ИМЕ и да се потпишу на хармонику и да иза истог производа стоје, од А до Ш! Таквих је, колико је мени познато (који израђују готово па све - са изузетком тонова) има да се изброје на прсте једне руке... Чак ни они нису са сигурношћу ”погодили” ТАЈ звук који волимо и за којим трагамо.

Зато данас и доживљавамо да нам Гверини и Далапе натписи ”красе” разне Кантусе, Делиције, уратке ”Стеве Анђића” и многих других наших, бугарских или румунских ”научника”, подижући им цену у стратосферу и квалитет... ма, ко те пита за квалитет!
Svaka čast za komentar Šampionče, sve je tako kako kažeš, počev od velikog nedostatka jednog standardizovanog, pravilno postavljenog i zvanično usvojenog programa muzičkog obrazovanja po pitanju naše narodne muzike koji bi ušao u karikulum muzičkih škola ali i muzičkog, kao samog predmeta u osnovnim školama, pa sve do izrade harmonika i ostalih narodnih instrumenata. Isto to ponavljam već godinama, taj nedostatak zvanične škole za narodnu muziku nam je svima rak rana, realno kad pogledaš - bez namere da ikoga uvredim - svi mi koji sviramo narodnu muziku smo obični ''golubovi divljaci'', počev od onog cige iz gradskog autobusa pa do velikana poput Pavketa, Kemiša, pok.Jovice. Daleko od toga da poredim amatere sa velemajstorima, ali bez zvanične škole narodne muzike nema ni ozvaničenog standarda kako se šta svira u narodnoj muzici, svako od nas je neki freestyler za sebe, pa ko lepše ko bolje... Jedina diploma za harmoniku se može dobiti iz oblasti klasične muzike, a tako je i za violinu, klarinet, gitaru. To opet samo spada pod generalno muzičko obrazovanje, nema nekih bitnih dodirnih tačaka s našom narodnom muzikom, više ima veze sa pravilnom upotrebom instrumenta i tehnikama sviranja, kao i sa notalnim muziciranjem zadatih partitura. A vreme ide, većina starih, velikih majstora narodne muzike koji su debelo mogli doprineti stvaranju i standardizovanju tog školskog gradiva se odavno upokojila. Ostali su notni zapisi i trajni radijski snimci, ima još uvek dobrih poznavalaca narodne muzike među živima, moglo bi se to sve uraditi ali čini mi se da naša država nije ni najmanje zainteresovana za jedan takav projekat.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od Koca »

Sve je tacno receno, vidi li neko nacin da se stanje izmeni, zasto je to tako godinama? Ko moze dati inicijativu za izmenu programa tj , dopunu za ucenje naodne muzike u skolama i akademiji? Koliko ja vidim to je Ministarstvo obrazovanja koje bi trebalo u zadnje 2 godine studija otvoriti smer po vrsti muzike i instrumentu. Posto je ministarstvo kao clan Vlade izvrsna vlast a Skupstina zakonodavna, onda predlog treba izneti na usvajanje Skupstine RS. Sta misli administrator po tom pitanju? Vlado vidim i tebe kao aktera u izmeni programa muzickog obrazovanja pocevsi od osnovne skole pa do akademije. Znam decake koji idu i na casove teorije i solfedja, a jos idu kod harmonikasa da uce narodnu i to pored svoje redovne skole. Ko ide u muzicku skolu on isto ide paralelno na casove harmonike za narodnu muziku i ako je ta srednja muzicka prenatrpana sa opstim predmetima koji nisu vezani za muziku skolu. Pitam se od kuda deci vremena da sve to postignu? Koliko imamo harmonikasa narodne muzike sa zavrsenom akademijom?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od sampionce »

Предлажем да Администратор отвори посебну тему/поглавље где бисмо писали о овоме...

Кочо, одлична иницијатива!
Међутим (у вези са претходним коментаром), последња Држава (са великим Д) која је постојала на овим просторима се упокојила још '89. године, а преостале "наследнице" су се у мањој или већој мери бавиле (искључиво!) "тајкунизацијом" и распродајом националних и народних физичких и духовних добара! :cry:
Никога ту није било брига за очување националне баштине...

О увођењу народне музике у музичке школе је недавно говорио Влада Пановић, а нарочито (својевремено) се за то залагао Павковић. Постоје бројни интервјуи с тим у вези. Нажалост, многи су их "дочекали на нож" а верујем да ситуација није ни данас боља...

"Кадрова", академски учених хармоникаша имамо сасвим довољно (мада, мислим да ни то није пресудно), али их треба окупити, формирати групе, поставити критеријуме, и урадити ОЗБИЉАН програм за будућност.
Време нам откуцава...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od Koca »

Jos crnje i gore ako su vec pokusali, ja sam pitao koliko akademskih harmonikasa koji sviraju narodnu muziku imamo? Mislim na poznate, ne na one koji drze casovima deci iz osnone skole i sviraju najosnovnije stvari.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od mali harmonikas »

Narodna muzika pripada u kategoriju recimo jazz..možda je ucenje narodne muzike vrlo nezahvalno jer u biti ne postoji nesto za sta se možete uhvatiti..kod klasike se zna kako i sta dok kod narodne ne možete 100% utvrditi koji program i otkud poceti..ako pocnete iz pocetka ne ucite svirate narodno vec osnovne klasike ako pocnete uciti trilere kao prvo ko ce vam objasniti sta je to triler jer muzika se ne uci samo zvukovno vec i napisano.tko god kaze da su narodnjaci jooj daj ono ..taj je muzicki nepismen, prije davno slusali smo rock bendove velika imena rock muzike ne znaju uzivo odsvirati 2 svoje pjesme..
notactix
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 23 Apr 2022, 03:41

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od notactix »

To je dobra ideja, da se ovo pitanje pokrene kao posebna tema. Da bi se znalo kako se šta svira prvo se mora pouzdano saznati kako je šta i kojim istorijskim tokom nastajalo, šta je izvorno naše, šta je uticaj komšija, stranaca, itd. a tu SANU ima veliku, ključnu ulogu, ne znam zašto se nisu angažovali do sada po ovom pitanju jer znam da imaju veliku arhivu istoriografije muzike našeg podneblja. Ne bi nam se desila ni ona priča za koju ste siguran sam svi već čuli, priču o izvesnoj Šoti Galjici i njenim nepočinstvima uz igru i reči pesme ''Šote mori šote''... ona je ta zlodela činila početkom XX veka, a tekst pesme je napisala Radmila Todorović ranih 70-tih XX veka, muzički aranžman od izvorne kompozicije koja je bila u 7/8 poput većine južnjačkih melodija sa Kosova i iz Vranja ''urumbio'' Dragan Aleksandrić, a otpevao je Nenad Jovanović sredinom 70-tih. Istina je da je ta zla gospođa zaista postojala i upadala s svojim mužem i grupom u srpska sela na Kosovu i činila zulum, a nakon ubistva svog muža ona je preuzela predvođenje grupe i nastavila sa zverstvima. Ali ona se nije zvala Šota, to ime i ta reč čak i ne znači ništa na albanskom, zvala se Ćarima Galjica. Reč šota je srpskog porekla i nastala je kao sinonim na trudnu mladu ženu jer se gegala kao šotka, tj. patka a njen mladi muž se nazivao šotan. A ova melodija tada izvođena u laganom ritmu 7/8 bila je omiljena na svim veseljima kod svih tadašnjih etničkih grupa koje su živele na prostoru Kosova i Metohije i kod Srba, Albanaca, Goranaca, Turaka... Eto gde i kako nam se gubi kultura i koreni, sami se odričemo svoga tako da nam neprijatelj ni ne treba. Ali neki političar se setio da vešto iskonstruiše ovu priču i zabrani ovu staru srpsku melodiju na jednom poznatom festivalu srpske muzike, skupljajući političke poene, verovatno. A ovo objašnjenje koje sam izneo je direktno iz Srpske Akademije Nauka i Umetnosti (SANU). Samo mala ilustracija koliki bi doprinos oni mogli imati u ovom projektu.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od mali harmonikas »

notactix napisao: 07 Jul 2022, 19:30 To je dobra ideja, da se ovo pitanje pokrene kao posebna tema. Da bi se znalo kako se šta svira prvo se mora pouzdano saznati kako je šta i kojim istorijskim tokom nastajalo, šta je izvorno naše, šta je uticaj komšija, stranaca, itd. a tu SANU ima veliku, ključnu ulogu, ne znam zašto se nisu angažovali do sada po ovom pitanju jer znam da imaju veliku arhivu istoriografije muzike našeg podneblja. Ne bi nam se desila ni ona priča za koju ste siguran sam svi već čuli, priču o izvesnoj Šoti Galjici i njenim nepočinstvima uz igru i reči pesme ''Šote mori šote''... ona je ta zlodela činila početkom XX veka, a tekst pesme je napisala Radmila Todorović ranih 70-tih XX veka, muzički aranžman od izvorne kompozicije koja je bila u 7/8 poput većine južnjačkih melodija sa Kosova i iz Vranja ''urumbio'' Dragan Aleksandrić, a otpevao je Nenad Jovanović sredinom 70-tih. Istina je da je ta zla gospođa zaista postojala i upadala s svojim mužem i grupom u srpska sela na Kosovu i činila zulum, a nakon ubistva svog muža ona je preuzela predvođenje grupe i nastavila sa zverstvima. Ali ona se nije zvala Šota, to ime i ta reč čak i ne znači ništa na albanskom, zvala se Ćarima Galjica. Reč šota je srpskog porekla i nastala je kao sinonim na trudnu mladu ženu jer se gegala kao šotka, tj. patka a njen mladi muž se nazivao šotan. A ova melodija tada izvođena u laganom ritmu 7/8 bila je omiljena na svim veseljima kod svih tadašnjih etničkih grupa koje su živele na prostoru Kosova i Metohije i kod Srba, Albanaca, Goranaca, Turaka... Eto gde i kako nam se gubi kultura i koreni, sami se odričemo svoga tako da nam neprijatelj ni ne treba. Ali neki političar se setio da vešto iskonstruiše ovu priču i zabrani ovu staru srpsku melodiju na jednom poznatom festivalu srpske muzike, skupljajući političke poene, verovatno. A ovo objašnjenje koje sam izneo je direktno iz Srpske Akademije Nauka i Umetnosti (SANU). Samo mala ilustracija koliki bi doprinos oni mogli imati u ovom projektu.
Znaci šota je kolo koje je nastalo nakon klanja?Zanimljivo..onaj ko u to vjeruje mislim da ozbijlan mentalni poremecaj
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od sampionce »

mali harmonikas napisao: 12 Jul 2022, 10:04
Znaci šota je kolo koje je nastalo nakon klanja?Zanimljivo..onaj ko u to vjeruje mislim da ozbijlan mentalni poremecaj
Ево, откако си поставио последњи коментар размишљам шта да ти одговорим, и одлучио сам...
Апсолутно ништа! :?
Ништица, што би (сте) рекли...
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Da li vrijedi 4000 ova Guerrini?

Post od mali harmonikas »

sampionce napisao: 12 Jul 2022, 19:07
mali harmonikas napisao: 12 Jul 2022, 10:04
Znaci šota je kolo koje je nastalo nakon klanja?Zanimljivo..onaj ko u to vjeruje mislim da ozbijlan mentalni poremecaj
Ево, откако си поставио последњи коментар размишљам шта да ти одговорим, и одлучио сам...
Апсолутно ништа! :?
Ништица, што би (сте) рекли...
razmisljam da sklepam kolo ili pjesmu o tome kako su jednog oteli vanzemaljci..naravno nece se zvati NLO ili UFO vec npr ljubavni ugriz..ali neko ce znati da to nije ljubavno kolo vec otimanje vanzemaljaca ..
Odgovori