Settimio Soprani (dugmetara)

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od dugmetarac78 »

Hvala. Sve najbolje u novoj godini. :depkvk:
zoran vlajic
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 22 Jul 2014, 12:00

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od zoran vlajic »

Dragi BATA KANDA ako ti je to vec IME onaj LIK sa rts-a je ZORAN VLAJIC harmonikas a ako vam nije jasno oko harmonike SETTIMIO SOPRANI sa slike vi mi se javite.
Pozdrav Zoran Vlajic.
Korisnikov avatar
skylionM
120 basova
120 basova
Postovi: 142
Pridružio se: 08 Apr 2013, 23:56
Kontakt:

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od skylionM »

zoran vlajic napisao:Dragi BATA KANDA ako ti je to vec IME onaj LIK sa rts-a je ZORAN VLAJIC harmonikas a ako vam nije jasno oko harmonike SETTIMIO SOPRANI sa slike vi mi se javite.
Pozdrav Zoran Vlajic.
Poštovani gospodine Vlajiću,
ima nas harmonikaša (pa i klaviraca) koji Vas izuzetno poštuju i vole Vaša narodna kola, npr. moja malenkost :-)
Lomio sam prste na Sanjinom kolu (ako se ne varam), deo iz a-mola jako lep i nije težak za klavirce, ali prelaz u fis-dur....:-)
Šalu na stranu, mnogo mi je drago što ste na forumu i imam molbu: da Vašu kratku biografiju dostavite administratoru kako bi mogao da otvori temu Zoran Vlajić u podforumu "harmonikaši svetski i naši". Voleo bih da saznam, a i da drugi koji Vas ne poznaju, koliko ste kola i pesama komponovali, koliko aranzmana za pesme uradili tih devedesetih, dok je narodna muzika još uvek vredela...
I opet da se našalim, Vi jeste lik, ali kakav lik! u našoj narodnoj muzici :-)
i lik i delo :-)
veliki pozdrav, Miki Perić
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Bata Kanda 73 »

Gsp.Vlajiću,ukoliko Vas je uvredilo sto sam svojevremeno napisao LIK,onda imate moje izvinjenje.Imena bas i ne pamtim dobro.A sto se tice Vas,daleko od toga da neznam ko ste Vi (kao harmonikas) i o Vama sam cuo samo dobro i reci hvale.A sto se tiče harm.koju svirate na postavljenom klipu,napisao sam da sam po prilično siguran da je reč o originalu a ne o r.r.i blago Vama da je imate :) . A Bata Kanda mi je nadimak koji su mi nadenuli moji prijatelji pa ga koristim ovde.Eto... Veliki pozdrav!
nikoladavid
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 10 Jan 2014, 14:23

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od nikoladavid »

Gospodine Vlajicu,
meni bi bili bas od pomoci jer sutra idem da probam Settimio Sopran Dugmetaru, interesuje me sta mislite o njoj?
pozdrav
Korisnikov avatar
Bice bolje
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 20 Jul 2016, 11:54

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Bice bolje »

Hteo bih i ja nesto jako bitno da napisem sto se tice ove harmonike sa slike na pocetku ove teme i svih netačnih polemika oko nje,

harmonika je pripadala pokojnom Đurici Ćirkoviću koji je davne 1969. dobio od fabrike Settimio Soprani ovu harmoniku i ona je bila specijalno napravljena za njega i to je praktičo jedina dugmetarska harmonika koju je fabrika u to vreme napravila.Znači harmonika je original :cool:

Harmoniku su mu napravili, ali je imala oređene nedostatke. Napravljena je u desnom polukorpusu četvoroglasno, 2 + 2. Medjutim, imala je samo veliku kabinu, odnosno, Fagot registar, bila je bez dvoglasne kabine, odnosno bez osnovnog klarinet registra.Znači imala je u kabini, veliku kabinu i pikolicu,a u primu dva soprana. Ne znam tačno iz kojeg razloga su mu tako uradili harmoniku,ali predpostavljam da je jedan od razloga taj što je Đurica svirao animir muziku.

Harmonika je bila naštimovana kao harmonike za francusko tržiste (varijate muziku).Sopran je naštimovan dosta visoko,pa je "švebung" bio dosta izražajan. U prevodu harmonika je dosta prštala na violinskom registru ili mizetu.Bila je dosta ograničenih zvučnih sposobnosti.

Nedavno je ovu harmoniku kupio Dejan Vijatov,harmonikaš ( za one koji ne znaju bio je prva harmonika Jugoslavije 1978 god,učio je da svira kod pokojnog Đurice Ćirkovića,Ljubiše Pavkovića ), pošto se bavi i servisiranjem harmonika kompletno je harmoniku reparirao, rastavo je u sitne delove i ponovo je sklopio..Naravno, prepravio je sve te nedostatke, harmonika sada ima dvoglasnu kabinu,klarinet registar,preštimovao je kompletno i sada svira kako treba da svira vrhunski instrument kojeg bi poželeo svaki vrhunski solista i umetnik.

Ono što moram da napomenem,to je DA JE SVE NA HARMONICI OSTALO U FABRIČKOM STANJU, TONOVI,FASENI itd., ali određene stvari su morale da se odrade da bi svirala ovako.

Kada je Dejan kupio ovu harmoniku, jedino što na njoj nije bilo original je Dekli, koji se vidi na spomenutoj slici na početku ove teme.Naime,fabrika je prvobitno zamislila da na harmonici stavi Dekli ArtiVI harmonike,jer ona jeste ArtiVI harmonika samo sa drugim oznakama čisto da se naznači ipak da je to dugmetarska harmonika.Međutim,prvobitan ArtiVI Dekli za nju nije mogao da se uklopi na njoj zato što je harmonika bila ozvučena i nije mogao da se uklopi na polukorpusu.Zato su stavili drugi Dekli koji nije bio nalik Dekliju ArtiVI harmonike. Fabrika je htela Đurici da napravi naknadno ArtiVI Dekli za nju, međutim na veliku štetu on je odustao od svega toga. Nakon 47 godina taj nedostatak i nepravda je otklonjena ,tako što je Dejan kontaktirao fabriku i fabrika je pristala da mu uradi original Dekli koji nimalo nije bio jeftin,ali posle ogromnog, mukotrpnog rada i živaca greota bi bilo da se ovakva harmonika ne kruniše sa Deklijem koju ova harmonika itekako zaslužuje.

Na harmonici sada sviraju njegovi sinovi Milan i Stefan Vijatov.
Najbolje je da se posluša kako harmonika sada svira u izvođenju njegovog starijeg sina baš na dvoglasnoj kabini ( klarinet regitar ).Harmonika je snimljena u sobi korišćen je Zoom ,bez ikagvog peglanja zvuka!
http://www.youtube.com/watch?v=4cYtEXAngwQ
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od petar3petar »

Hvala na detaljnom opisu.
Harmonika je izuzetna, šteta što nije u orginalnom stanju uz koje se je mogla uraditi i dodatna maska s tradicionalnim dizajnom.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od kompozitor »

Bice bolje napisao:kompletno je harmoniku reparirao, rastavo je u sitne delove i ponovo je sklopio..Naravno, prepravio je sve te nedostatke, harmonika sada ima dvoglasnu kabinu,klarinet registar,preštimovao je kompletno i sada svira kako treba da svira vrhunski instrument kojeg bi poželeo svaki vrhunski solista i umetnik.
To sto se nekom nesto ne svidja, ne znaci da su to "nedostatci", koje "treba otkloniti". Mislim da je velika steta budziti dobar instrument da bi se dobilo nesto sto nije bilo predvidjeno. Prakticno je upropastio unikatni instrument "da bi zvucao po naški". Ja bih pre kupio jos jedan instrument, a ovaj svirao takakv kakav jeste.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od petar3petar »

kompozitor napisao:To sto se nekom nesto ne svidja, ne znaci da su to "nedostatci", koje "treba otkloniti". Mislim da je velika steta budziti dobar instrument da bi se dobilo nesto sto nije bilo predvidjeno. Prakticno je upropastio unikatni instrument "da bi zvucao po naški". Ja bih pre kupio jos jedan instrument, a ovaj svirao takakv kakav jeste.
U potpunosti se slažem s ovim razišljanjem.
Odgovori