Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Pozdrav društvo, novi sam :svirac: Zanima me ova harmonika. Dobio mi je mali na poklon, već svira i uči. Zanima me kakva je ovo harmonika, model, cijena, kvaliteta? Ako moženeki znalac da odgovori, vidim ima vas dosta :)
Hvala lijepa! Živjeli!
Eh… poslikao sve sa mobitelom ali izgleda da nema opcije da se slika zakači. Znači Settimio Soprani, a sve što sam mogao naći je na poleđini harmonike pločicu na kojoj je ugravirano N220/180 Made in Italy. Harmonika je žuto-bijela kao od slonove kosti pa izlakirana :oops:
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Eh da, na strani gdje je klavijatura ima 9 onih tipkica što se prebacuju valjda basevi, tonovi :?
Ima bijelu i sredini, valjda neutralna i 4 crne gore i 4 crne ispod bijele. Znate one tipkice kada svirate pa u pola sviranja brzo pritisnete drugu da promijenite zvuk i ton :roll: :svirac:
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Znate možda gdje na instrumentu da pogledam za model? Neki broj? Otvorio sam onaj poklopac gdje je klavijatura, imaju dva mala šarafa sa strana mislio sam bit će neki serijski broj ali ništa. Na internetu sam sve slike pregledao nijedna nije ovakva. Znam da je stara sigurno 30+ godina i da je dobro očuvana. Čovjek kupio davno, volio harmoniku a nikada nije svirao. Stojala mu na ormaru dok nije umro pa i dosta nakon smrti. Igrom slučaja završila kod mene. Mali uči, svira ali baš me zanima, volio bih znati nešto o instrumentu.
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Tata76 napisao: 10 Maj 2022, 13:48 Slika
Pih. Loš sam ja sa ovim :)
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Slika
Slika
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

:|
Tata76 napisao: 10 Maj 2022, 14:10 https://www.flickr.com/cameraroll
Valjda će ovo biti dovoljno. Izvinite na gnjavaži i ovolikim postovima ;)
Tata76
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 10 Maj 2022, 12:26

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Tata76 »

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Settimio Soprani, koji model koliko je stara?

Post od Koca »

To je cetvoroglasna harmonika, 120 basova, mussette stimung, namenjena je nekim valcerima, polkama, i slicnim melodijama, ima naglaseni dvostruki tremolo ili sveb tj. nema ugladjeni zvuk u nekim kombinacijama registara te nije za narodnu muziku adekvatna. Ako je vec na poklon moze se ubaciti pikolo umesto jednog soprana i to samo 12 komada i smanjiti tremolo i svakako se treba nastimati jer je stajala dugo vremena. Onda bi bila prikladnija i za narodnu muziku. Inace to je kvalitetna bezkabinska harmonika pa bi se ulaganje isplatilo za siri spektar muzike. Ukratko ona zvuci rastimovano jer je tako stimovana.
Odgovori