Settimio Soprani (dugmetara)

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
Bice bolje
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 20 Jul 2016, 11:54

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Bice bolje »

To sto se nekom nesto ne svidja, ne znaci da su to "nedostatci", koje "treba otkloniti". Mislim da je velika steta budziti dobar instrument da bi se dobilo nesto sto nije bilo predvidjeno. Prakticno je upropastio unikatni instrument "da bi zvucao po naški". Ja bih pre kupio jos jedan instrument, a ovaj svirao takakv kakav jeste.[/quote]

:D Za sve mogu da te razumem,kada nesto ne znas pa amaterski nagadjas ,ali za “ Prakticno je upropastio unikatni instrument ” :D ,ocigledno da necujes doboro harmoniku . Zamolicu te kulturno I uctivo da ljude ne dovodis u zabludu sa svojim ogranicenim razmisljanjem,pre nego sto nesto pitas i dobijes odgovor.

Prvo, ako harmonika nema klarinet registar ( po naski dvoglasnu kabinu kako kazu neuki) to je ogromni nedostatak.Pa to je OSNOVNI REGISTAR NA HARMONICI!!!!Deca u osnovnoj muzickoj skoli uce prvo na tom registru da sviraju.Decije harmonike imaju taj registar ,a da ne pricam vece.Pa i za varijate muziku harmonike imaju taj registar.To je i fabrika priznala ,ali tada je tako neko razmisljao.

Drugo, pre nego sto si hteo da nesto napises da li iz pakosti,to samo ti znas ,trebao si tekst dobro da procitas,video bi da sam napisao da je harmonika OSTALA U FABRICKOM STANJU znaci O S T A L A J E!!! nadam se da si sada video.Da je budzena ne bi bilo to to,slazem se tu!
Znaci nije budzena,zar to nije :cool:
Ili hoce da ti slikovito to docaram......imas auto :D i u autu motor sa cetiri brzine.Hteo bi da ugradis petu brzinu,ali glupo ti je da nesto budzis.Odes kod pravog majstra koji ti kaze:" Vidi, te i te godine fabrika je pravila motore sa tim i tim menjacem,imas menjac sa cetiri i sa pet brzina".Znaci skines menjac sa cetiri i stavis menjac sa pet brzina,rupa na rupu,zavrtanj na zavrtanj,znaci nema budzenja.To je bio primer!
Da se vratimo na harmoniku NISTA NIJE DODAVANO I ODUZIMOVANO sto u harmonici nije bilo . JOS JEDNOM HARMONIKA JE IMALA FABRICKI KABINU!!!!Toliko o tome .
Trece, po tebi imas stradivarius violinu staru 200 godina i u prilici si da je sredis i dovedes u stanje da bude kao nova i da ima vecu vrednost :D

Cetvrto, ako ti mozes da sviras na ovakvom stimu daleko ces dogurati !po tebi niko nikad ne bi trebao da stimuje harmonike,klavire ,pa ni gudacke instrumente ,jel? :D

http://www.youtube.com/watch?v=aB5P7CpAnOE
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:
kompozitor napisao:To sto se nekom nesto ne svidja, ne znaci da su to "nedostatci", koje "treba otkloniti". Mislim da je velika steta budziti dobar instrument da bi se dobilo nesto sto nije bilo predvidjeno. Prakticno je upropastio unikatni instrument "da bi zvucao po naški". Ja bih pre kupio jos jedan instrument, a ovaj svirao takakv kakav jeste.
U potpunosti se slažem s ovim razišljanjem.
Nisam ocekivao da ce se neko sloziti sa ovim sto sam napisao, ali mi je drago sto je tako. :cool:

Da dodam, ne bih menjao ni deklu, cak i da je dobijem besplatno. Mislim da je najveca stvar u tome sto je to unikatni instrument poznatog majstora, napravljen za njega, od renomiranog proizvodjaca. Vredi, tj. vredeo je mnogo vise od Artist VI, u koji je na silu pretvoren. A pretpostavljam da je i dosta bolje zvucao. Nije za ocekivati da ce dobiti bolji zvuk kada se preturpija vise od polovine tonova, koji su, verovatno, bili potpuno ispravni.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od kompozitor »

Bice bolje napisao: Trece, po tebi imas stradivarius violinu staru 200 godina i u prilici si da je sredis i dovedes u stanje da bude kao nova i da ima vecu vrednost :D
Mislim da su stare violine prebudzivali na novi standard, posto su imale kracu menzuru, cini mi se. I onda su na tim starim/novim violinama svirali dela starih majstora, koja su morala biti transponovana da bi odgovarala novim standardima. :zbunjen:

Stari instrumenti se repariraju, ako je to potrebno, ako nije, ne diraj, duze ce trajati. Bar ja tako mislim.

Sto se tice stimovanja instrumenta, rekao sam da je ne bih prestimavao zato sto mi se stim ne svidja. Ako je neki ton rastimovan, sredio bih samo taj ton. Ostalo ne bi dirao, a ako mi se ne svidja kupio bih drugi instrument, pa imao dva. Sigurno je za cenu dekle mogla da se kupi pristojna harmonika.

Kod instrumenta je najveci kvalitet jedinstvenost, ili da bude drugaciji. Zrtvovati to radi ukusa, standarda, muzicke skole, ili drugih razloga, je nesto sto ja, valjda zato sto sam neuk, nikad ne bih uradio.

Imam i pitanje, kad ste tu, da li imate snimak kako je zvucala pre reparacije?
Korisnikov avatar
Bice bolje
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 20 Jul 2016, 11:54

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Bice bolje »

Stari instrumenti se repariraju, ako je to potrebno, ako nije, ne diraj, duze ce trajati. Bar ja tako mislim.

Sto se tice stimovanja instrumenta, rekao sam da je ne bih prestimavao zato sto mi se stim ne svidja. Ako je neki ton rastimovan, sredio bih samo taj ton. Ostalo ne bi dirao, a ako mi se ne svidja kupio bih drugi instrument, pa imao dva. Sigurno je za cenu dekle mogla da se kupi pristojna harmonika.

Kod instrumenta je najveci kvalitet jedinstvenost, ili da bude drugaciji. Zrtvovati to radi ukusa, standarda, muzicke skole, ili drugih razloga, je nesto sto ja, valjda zato sto sam neuk, nikad ne bih

Sta mi naprica :D ja ne prestajem da se smejem :cool:
Vidim da hoces da se ubedjujes ali sta ces savko ima svoje slabosti ?Pokusaj da uzivas u snimku prepusti se boji ovog zvuka , nece ti pozliti!
A da snimak ,to zelis? sta onda kao bi te ubedio u nesto? nemam vremena da gubim ubedjujuci se sa tobom jer tvoja slabost je velika i neuka!
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od kompozitor »

Dobro. Ne zelim se ubedjivati, slazem se da sam neuk.

Ali sam radoznao.

Koliko sam razumeo prestimovana su dva fasena u primu? Zanima me da li je neki fasen ostao istog stima, da nije kompletno prestimavan? Ako jeste, da li bi mogli cuti kako zvuci?
Korisnikov avatar
Bice bolje
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 20 Jul 2016, 11:54

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Bice bolje »

Procitaj,pazljivo tekst koji sam prvo napisao.Sve sam u njemu lepo napisao i sto se tice stimovanja,deklija i svega.Harmoniku sam licno probao i odusevio sam se.Prelep zvuk,a pritom Dejan ne grebe tonove ,vec radi to sa vodenom smirglicom,bukvalno polira tonove i to je jako spor proces stimovanja.
Nije lepo neciji trud,rad i znoj omalovazavati.
Ima 3+3 fasena ,jer ima cetiri oktave,korpus je malo siri.Nije kao kod Guerinija.To je fabrika mnogo dobro uradila. Uostalom,okreni coveka pa popricaj sa njim u vez harmonike.

Jos nesto,ne treba covek biti ovakav,jer to prelazi u bolest!Ne kazem da si ti takav,nego zelim da te malo nasmejem


http://www.youtube.com/watch?v=3T24c4EMvvk A harmoniku ces vec cuti prati TV ,youtube itd.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od kompozitor »

Bice bolje napisao:Procitaj,pazljivo tekst koji sam prvo napisao.Sve sam u njemu lepo napisao i sto se tice stimovanja,deklija i svega.Harmoniku sam licno probao i odusevio sam se.Prelep zvuk,a pritom Dejan ne grebe tonove ,vec radi to sa vodenom smirglicom,bukvalno polira tonove i to je jako spor proces stimovanja. Nije lepo neciji trud,rad i znoj omalovazavati.
Nisam rekao da je uradio lose, nego da to nije trebao raditi.

Tv ne gledam. Ako ima snimak pre reparacije, voleo bih cuti.
Draganetto
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 01 Feb 2022, 20:27

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Draganetto »

Nikog ha forumu nema vec 11 godina,Ali ako se neko pojavi nek mi kaze ima li kakvo iskustvo sa settimio soprani harmonikama koje imaju sordinu. Koliko su dobro za suvak,a koliko za struju. Hvala
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Settimio Soprani (dugmetara)

Post od Džoga »

Settimio Soprani Cromo VI (ili ti ga dugmetarski Artist VI) je veoma veoma retka harmonika. U Beogradu znam samo za jednog coveka da je poseduje u izvornom stanju one prave stare iz pedesetih godina ako se ne varam. Desna ruka je identicna (bar meni) sa President Profesional4 79.god (opet kazem bar meni) gde se jedine nijanse razlike pojavljuju u basu. Meni licno se svidja vise Settimio u odnosu na presidenta jer je za samostalnog umetnika mnogo bolja tj mnogo vise doprinosi punoći sviranja same harmonike i zvuka.

Evo jedan snimak originalne za koju bar ja znam:
https://www.youtube.com/watch?v=4cYtEXAngwQ
Odgovori