Prvi ozbiljniji instrument (dugmetara)

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
drago.ns
Nema harmoniku
Pridružio se: 06 Nov 2023, 11:59

Re: Prvi ozbiljniji instrument (dugmetara)

Post od drago.ns »

Tu sam naravno vec isao da pogledam. U pitanju je 3+1, nije svirana 30 godina, ima ulaganja jos, da se nastima, da se ocisti, i ako se malo zagleds, videces da fali jedno bas dugme. Pominjao sam je vec ovde :D
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

drago.ns napisao: 23 Nov 2023, 10:51 Ta mi izlazi mnogo iz cenovnog ranga.. Mislim da je i do 4000e mnogo za moje potrebe, ali hajde, resio sam da mogu toliko da odvojim. Za coveka koji se ne bavi profesionalno muzikom, vec cisto iz hobija, smatram da je i to puno para :D

Hvala u svakom slucaju, za sad sam se cuo sa korisnikom Dallape 1960 na viberu i harmonika mi izgleda u top stanju. Razmisljam se opasno za tu Supermaximu B.
Čisto da podelim neko svoje iskustvo jer sam imao dve maxime B, a imao sam i prof4. ozbiljno dobre harmonike, po gabaritu su skoro iste, s tim da je maxima neznatno šira (deblja) i 6-glasna u basu, ali je kilaža +- ista, i tonski je ubica. Tako da ako pričamo o tehnički i tonski urednim i ispravnim primercima, prednost bih dao maximi.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Kontakt:

Post od Džoga »

drago.ns napisao: 23 Nov 2023, 15:19 Tu sam naravno vec isao da pogledam. U pitanju je 3+1, nije svirana 30 godina, ima ulaganja jos, da se nastima, da se ocisti, i ako se malo zagleds, videces da fali jedno bas dugme. Pominjao sam je vec ovde :D
Ala ljudi nasminkaju nekad neverovatno :)
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Kontakt:

Post od Džoga »

dugmetarac78 napisao: 23 Nov 2023, 18:35
drago.ns napisao: 23 Nov 2023, 10:51 Ta mi izlazi mnogo iz cenovnog ranga.. Mislim da je i do 4000e mnogo za moje potrebe, ali hajde, resio sam da mogu toliko da odvojim. Za coveka koji se ne bavi profesionalno muzikom, vec cisto iz hobija, smatram da je i to puno para :D

Hvala u svakom slucaju, za sad sam se cuo sa korisnikom Dallape 1960 na viberu i harmonika mi izgleda u top stanju. Razmisljam se opasno za tu Supermaximu B.
Čisto da podelim neko svoje iskustvo jer sam imao dve maxime B, a imao sam i prof4. ozbiljno dobre harmonike, po gabaritu su skoro iste, s tim da je maxima neznatno šira (deblja) i 6-glasna u basu, ali je kilaža +- ista, i tonski je ubica. Tako da ako pričamo o tehnički i tonski urednim i ispravnim primercima, prednost bih dao maximi.
Slazem se sa dugmetarcem ogromna prednost ide Maximi jer za istu kilazu manje para imas tonski jaci instrument,dallape ima izvanredan zvuk opasno dobar pogotovo iz tih godina kalajni ton pa to je lepota secer. Posedujem istu iz tih godina doduse moja je Organtone 3+1 oko 11.5kg secer neces pogresiti i da treba ulaganja malo to je instrument koji ce sve nas nadziveti.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Post od Koca »

dugmetarac78 napisao: 23 Nov 2023, 18:35

Malo da skrenem sa teme tj. radi se o uporedjivanju 3 dvokabinske Dallape: Supermaestro ( 2+2, bas 5 glasa), Supermax. A( 2+2 bas 6 gl.) I Supermax.B (3+2 bas 6 gl.) Dugmetarcu dajem prednost u izlaganju jer je sve 3 probao u istim uslovima i servisirao, pa reci nam svoja zapazanja i razlike prve 2 ali stavi akcenat na zvuku. Kazes imao si 2 jesu li bile sa malim ili velikim razlikama posle servisa? Mislis li da su kalajski tonovi u Max B zasluzni za zvuk ili siri korpus tj. rezonancija ili oba? Sta mislis kako bi isti tonovi zvucali u sirini 19 cm?

Ja cu ukratko da kazem zapazanje o Max A 3+2, najgabaritnijoj i najtezoj od sve 3. Ono sto sam uocio na 2 primerka jeste generalno dobar zvuk ali ima tup sopran ni priblizno zvuku koji ima Kodiceva Supermaestro. Medjutim zakljucio sam da odgovor lezi u rasporedu vankabinskih glasova tako da idu po redosledu: povisen sopran (na poziciji gde klapna najvise otvara), pikolo pa bazni sopran. Bazni sopran tj. onaj u osnovnom stimu je najmanje otvoren donjim delom klapne te je takav tup zvuk prisutan koliko god da se jako razvlaci. Ostalo je sve vrlo dobro tonski izbalansirano ali ako sopran ne zajeca dzaba Dallape. Da li sam u pravu znao bi kada bi promenio redosled glasova.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Post od Koca »

Greska u tekstu, trebalo je ovako pisati:

Malo da skrenem sa teme tj. radi se o uporedjivanju 3 dvokabinske Dallape: Supermaestro ( 2+2, bas 5 glasa), Supermax. B ( 2+2 bas 6 gl.) I Supermax.A (3+2 bas 6 gl.) Dugmetarcu dajem prednost u izlaganju jer je sve 3 probao u istim uslovima i servisirao, pa reci nam svoja zapazanja i razlike prve 2 ali stavi akcenat na zvuku. Kazes imao si 2 jesu li bile sa malim ili velikim razlikama posle servisa? Mislis li da su kalajski tonovi u Max B zasluzni za zvuk ili siri korpus tj. rezonancija ili oba? Sta mislis kako bi isti tonovi zvucali u sirini 19 cm?

Ja cu ukratko da kazem zapazanje o Max A 3+2, najgabaritnijoj i najtezoj od sve 3. Ono sto sam uocio na 2 primerka jeste generalno dobar zvuk ali ima tup sopran ni priblizno zvuku koji ima Kodiceva Supermaestro. Medjutim zakljucio sam da odgovor lezi u rasporedu vankabinskih glasova tako da idu po redosledu: povisen sopran (na poziciji gde klapna najvise otvara), pikolo pa bazni sopran. Bazni sopran tj. onaj u osnovnom stimu je najmanje otvoren donjim delom klapne te je takav tup zvuk prisutan koliko god da se jako razvlaci. Ostalo je sve vrlo dobro tonski izbalansirano ali ako sopran ne zajeca dzaba Dallape. Da li sam u pravu znao bi kada bi promenio redosled glasova.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Nema tu puno pametovanja. Kad je maxima sa kalajskim tonovima u pitanju, ni ja nisam verovao da se ti tonovi bukvalno ne mogu razštimati dok mi nije došla u ruke. znači samo se zaprljaju, i posle čišćenja tonova i intervencija na kožicama, da li se radi o zameni ili peglanju, samo se mora "poravnati" zbog toga što si dirao kožicu, (a ti znaš da svako diranje kožice menja frekvenciju) ostalo ko verovao a ko ne, čišćenjem se 80+ % vrati štim. Dalje mnogo znači i korpus jer ima veći kapacitet i veća je "rezonantna kutija" to isto ka da zvučnik od 15" (inča() staviš u kutiju za zv učnik od 10-in. Nema tu sreće. Tako je i sa harmonikama, njima treba kompresije. Kočo i privatno smo puno pričali o zakrivljenju fasena, pričao sam ti o tome, pa komore na fasenima i xxxxy faktora, Na onoj što je bila stariji model jedino mi se nije svidelo što su dugmići bili dosta ravni, ne baš zaobljeni, ali da je slučajno ostala kod mene ti znaš da bi ih zamenio sa novima. Znači sve u svemu, jedna ozbiljno dobro uklopljena mašinerija, preko tonova, pa fasena, izbora drveta, korpusa, otvaranja klapni itd itt.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25

Post od Dallape 1960 »

Neko je pomenuo Supermaestro koju izuzetno cenim, i tragao sam za dobrim primerkom pre kupovine maxime B ali tonski ipak maxima za klasu bolje radi. Makar ja nisam naisao na primerak supermaestra da moze da parira maximi B.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Kontakt:

Post od Džoga »

Postoje neke izvedbe Supermaestra u saradnji sa Piginijem iz 90tih koje imaju opasan ton i stimovane su balkanski bas nisu imale abnormalni stim ako starije, jednu takvu sam uzivo slusao u poredjenju sa Maximom iz 1952/3 sa sirokim registrima u basu kao moja dallapa pre 993/a modela. Opasni instrumenti ali u sobi supermaestro ga je pojeo u sopranu pikoli i clarinetu. Dok je maxima njega poela u bandonu i kabini. Te je tu koca sasvim lepo objasnio za povisen sopran pikolo i bazni sopran
drago.ns
Nema harmoniku
Pridružio se: 06 Nov 2023, 11:59

Post od drago.ns »

E nisam stigao ranije da se javim, ove dve nedelje su bile paklene.

Uglavnom, kupio sam ovu harmoniku Maximu B od korisnika Dallape 1960 i mogu vam reci da sam prezadovoljan. Harmonika je prava bombonica i odlicno mi pase! Nisam ja neki svirac, al kome god sam je odneo imali su samo dva komentara: harmonika GRMI i “uh brate, teska kao tuc” :D

Hvala svima na pomoci i sugestijama, znacilo mi je puno.
Odgovori